SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Dzień aktywności - klasa I


Prowadząca: Barbara Matczak

Temat bloku: Umiem już czytać i pisać.

Tematy dnia: W krainie dźwięków. Na lodowisku. Jak poznajemy świat? Pasowanie na czytelnika szkolnej biblioteki.


Cele ogólne:
. Kształtowanie umiejętności formułowania odpowiedzi na postawione pytanie.
. Doskonalenie techniki czytania.
. Kształcenie umiejętności obliczania sum i różnic w zakresie 18
. Poznanie wiersza W. Broniewskiego 'Literki".
. Poznanie pojęcia "abecadło",
. Poznanie tekstu pt. "Poważne zamówienie".
. Kształcenie czujności ortograficznej.
. Kształcenie umiejętności układania wyrazów.
. Omówienie sposobów poznawania świata.
. Rozwijanie zainteresowań książką.
. Kształcenie umiejętności współdziałania w zespole.
. Kształcenie umiejętności wokalnych.

Cele szczegółowe:
. Uczeń działa stosując metody aktywizujące.
. Stara się zgodnie pracować w grupie.
. Słucha i wypowiada się na temat utworów literackich.
. Doskonali technikę czytania, w tym czytania ze zrozumieniem.
. Zna terminy: "abecadło", "alfabet".
. Wykonuje w grupie logo zespołu.
. Rozpoznaje zmysły; smaku, węchu, wzroku, słuchu, dotyku.
. Układa i zapisuje zadania z rozsypanki.
. Ilustruje ruchem piosenkę.
. Rozwija zainteresowania czytelnicze.
. Doskonali umiejętność dodawania i odejmowania w zakresie 18.
. Doskonali umiejętność budowania wyrazów z rozsypanki literowej.

Metody: rozmowa kierowana, praca z tekstem, ćwiczeniowa, zadaniowa.

Formy: praca grupowa niejednolita, indywidualna jednolita.

Środki dydaktyczne: etykieta z literkami dla każdego ucznia, tekst W. Broniewskiego "Literki" oraz fragment tekstu "Poważne zamówienie", podręcznik- ,,Moja Szkoła" m-c luty Wydawnictwo ,, MAC" Kielce 2001, sól, cukier, pieprz, trawa, różnie pachnące przedmioty, małe rzeczy ukryte w woreczkach, kartki z plątaninką, magiczne pudło, tekst zaproszenia.

Treść zajęć edukacyjnych:
1. Liczby 17 i 18 - ich zapis cyfrowy.
2. Wypowiedzi uczniów na temat "alfabetu" i tekstu Wł. Broniewskiego"Literki"
3. Formułowanie odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób poznajemy świat? "Książka jako źródło informacji"
4. Czapka czytelnika biblioteki - cięcie i klejenie papieru.

Przebieg zajęć.

1. Czynności organizacyjne:
. Podział (losowy) uczniów na 4 sześcioosobowe zespoły.
. Rozdanie grupom paszportów (etykiet w kolorze zespołu) z celowo dobranym i nalepionym zestawem liter (po jednej na dziecko).
- niebieski - h, a, r, u, m, c,
- żółty - e, ń, s, ł, o, c,
- czerwony - k, o, r, a, l, e,
- zielony - k, l, i, s, t, e,

2. Wprowadzenie elementów zabawy.
. Zaproponowanie współudziału w zabawie "Wyprawa po tajemniczy skarb mieszkańców krainy kolorowych liter"(Wyobraźcie sobie, że jesteście mieszkańcami krainy. Staramy się tu żyć zgodnie i w przyjaźni. Nie znamy takich uczuć jak; skąpstwo, zazdrość.

3. Słuchanie i analiza.
. Słuchanie czytanego przez nauczycielkę wiersza W. Broniewskiego "Literki" i zastanowienie się nad postawionymi pytaniami:
"Czy bohaterowie mogą należeć do naszej krainy?"
"Gdzie mieszkały literki z wiersza?"
"Jak się zachowywały?"
"Co musiała zrobić Ania?"
"Co to jest abecadło?"

"Literki"

Raz literki w abecadle
chciały się zabawić
i kłóciły się zajadle,
jakby się ustawić?
"A" krzyczało - Chcę być pierwsza!
Ale "B" nie chciało,
"C" i "D" zgubiły wiersze,
"E" pod stół zleciało.
"O", toczyło się, toczyło,
aż w kalendarz wpadło.
Tak o miejsca się kłóciło całe abecadło.
Nagle słychać głosik Anki:
"Cicho mi w tej chwili!
Marsz literki do czytanki, jak was ustawili!"

4. Praca z tekstem literackim c. d.
. Próby odpowiedzi na pytania i indywidualnego wyjaśnienia nowych terminów. Wszystkie litery ułożone są w określonej kolejności, tworząc alfabet. W słownikach, encyklopediach, książkach telefonicznych itp. Wyrazy ułożone są właśnie w kolejności alfabetycznej. Często na alfabet mówi się abecadło.
. Słuchanie tekstu ćwiczenia 37/50.
. Próby czytania poprawnie alfabetu.

5. Rozpoczęcie tajemniczej wyprawy po skarb.
. Poznanie fantastycznej postaci "Strażnika znaku zapytania"
Tekst: Granic naszej krainy pilnuje niezwykły strażnik "Wielki znak zapytania", zna on miejsce, gdzie ukryty jest tajemniczy skarb. O jego zdobyciu marzyli wszyscy. Aby się to udało należy prawidłowo rozwiązać wszystkie napotkane zagadki i zebrać jak najwięcej punktów, które przydziela "Strażnik". Czy jesteście gotowi?

6. Praca w grupach.
. Słuchanie instrukcji.
. Rozdanie tekstów zagadek i czystych kartek.
. Rozwiązanie zagadek.
. Stworzenie logo poszczególnych grup przez rysowanie odpowiedzi do zagadek.
Tekst: Oto I zadanie dla drużyny niebieskich:
"Płynie po niebie
Może być niebieska, bura
Bo to po prostu jest ....." (Chmura)
drużyny żółtych:
"Przyjdzie wiosna
Potem lato gorące
Bo coraz mocniej grzeje
Okrągłe, żółte ....." (Słońce)
drużyny zielonych:
"Na gałęzi drzewa
rośnie wiosna
Mały, zieloniutki ......" (Listek)
drużyny czerwonych:
"Mogą być z jarzębiny
może je wkładać księżniczka na bale
nosi je na szyi ..." (Korale)

7. Tworzenie żywych wyrazów
Dzieci w grupach ustawiają się w ten sposób, by z przypiętych na ich etykietkach liter powstało ich rozwiązanie zagadki.
. Odczytanie przez resztę klasy haseł poszczególnych grup.
. Demonstracja powstałych logo.
. Zapis na logo każdej grupy - zdobytych punktów (w postaci liczby kropek).


8. Ustalenie - "Jakimi zmysłami posługuje się człowiek?"
. Słuchanie instrukcji i badanie w grupach ukrytych w woreczkach przedmiotów przez dotyk. (klucz, grzebień, łyżeczka, długopis - każda z grup ma tylko jeden przedmiot do odkrycia)
. Prezentacja rzeczy po ocenie dotykowej dzieci z poszczególnych grup.
. Ustalenie czynności i zmysłu np. dotykanie - dotyk.
. Przyznanie punktów za prawidłowe odpowiedzi.

. Słuchanie nowego polecenia
. Wybór w grupach (spośród dzieci)i, tych uczniów - oznaczonych samogłoskami i ustawienie ich przed resztą grupy.
. (Ewentualna korekta)
. Ustalenie czynności i potrzebnego do niej zmysłu - wzrok
. Przydział punktów.

. Wybór z każdej grupy jej reprezentanta.
. Rozpoznawanie z zamkniętymi oczami poszczególnych smaków: sól, cukier, itp.
. Określenie zmysłu, np. spróbowały, smakowały - smak.
. Przydział punktów dla poszczególnych grup za prawidłowo wykonane zadanie.

. Słuchanie instrukcji kolejnego zadania.
. Rozpoznawanie przez wszystkie dzieci w poszczególnych grupach ukrytych w pojemniczkach rzeczy (kawa, mydło, perfumy, krem).
. Określenie zmysłu j. w. - ( węch)
. Przyznanie i zapis punktów dla grup.

. Słuchanie przez dzieci tekstu zagadki "Strażnika"(Dzieci słuchają z zamkniętymi oczami)
"Ja jestem twój przyjaciel szczery.
Na moich kartkach rysunki, litery.
Na tych rysunkach ptaki, pola, rzeki.
Kwiaty przed domem i księżyc daleki" (Książka)
. Rozwiązanie zagadki po jej wysłuchaniu.
. Określenie zmysłu, który pomógł im w odgadnięciu zagadki - słuch
. Przyznanie punktów.

9. Rozmowa na temat sposobów zdobywania informacji.
. Swobodne wypowiedzi uczniów.
. Podsumowanie zabawy.

10. Przerwa śródlekcyjna: ilustrowanie ruchem piosenki "W książeczce płynie rzeczka" Ustalenie z dziećmi odpowiedzi na pytanie 'Co znaczy, że w książce płynie rzeczka?" - jako przygotowanie do pracy z książką w grupach.

11. Praca z książką:
. Oglądanie przygotowanych dla poszczególnych grup książek.
. Odczytywanie (na prośbę "Strażnika) ich tytułów.
. Zwrócenie uwagi na pisownię tytułów - wielką literą.
. Ustalenie i omówienie przez grupy rodzaju informacji jakie można w nich odszukać (Słownik ortograficzny, Baśnie, Album przyrodniczy, Encyklopedia)
12. Indywidualne rozwiązanie plątaninki matematycznej i ustalenie hasła o roli książki.
. Powrót dzieci do ławek.
. Słuchanie instrukcji: Oblicz działania. Wyniku poszukaj u dołu w "Banku wyników" (według podanego wzoru). Zaznacz sylabę pod cyframi i odczytaj hasło.

17 - 10 = 7 4 + 5 = ....
16 + 1 =.... 18 - 10 = .....
17 - 7 = .... 10 + 8 =....

Bank wyników 0 7 3 17 4 10 9 5 8 20 18
Odczytaj, zaznacz sylaby KTO CZY TA WIE WIĘ CEJ


. Połącz liczby od najmniejszej do największej
. Odczytaj kolejne sylaby, a powstanie hasło.


7 9 16 11 13
KTO CZY BRZE TA DO


18 17
SZE PI




. Oblicz działania. Połącz strzałką wyniki od najmniejszego do największego według wzoru.
. Odczytaj hasło.



17 - 10 = 7 17 - 7 = .... 5 + 4 = ...
POZ Z ŚWIAT




16 + 1 = .... 10 + 8 = .... 18 - 10 = ....
KSIĄŻ KĄ NAJ



13. Odczytanie haseł.
. Analiza ich treści i poprawności ortograficznej na tablicy.
. Indywidualny zapis wybranego hasła w zeszycie przedmiotowym.

KTO CZYTA, WIE WIĘCEJ.
KTO CZYTA, DOBRZE PISZE.
POZNAJ ŚWIAT Z KSIĄŻKĄ.
KSIĄŻKA TO PRZYJACIEL.

14. Praca z fragmentem tekstu "Poważne zamówienie"
. Słuchanie utworu.
. Analiza tekstu zgodnie z podanymi pytaniami:
"Jaki problem miał Jacek?"
"Dlaczego mógł dostać tylko lody?"
"Które z naszych haseł powinien koniecznie zapamiętać Jacek?"
. Ustalenie poprawnego zapisu nazw występujących w utworze zabawek.
. Poprawne pisanie nazw wymarzonych zabawek Jacka na tablicy:
wrotki - wtorki,
elektryczna kolejka - elktryczna kolejka,
samochód na baterie - smochód na baterie.
. Zapis w ćwiczeniach.

15. Rozwiązanie zagadki tajemniczego skarbu.
. Policzenie przez grupy liczby punktów uzyskanych na poszczególnych etapach zabawy.
. Wrzucenie kart - logo do magicznego pudła.
. Wyjęcie skarbu - tekstu zaproszenia do biblioteki szkolnej.

Kochane Pierwszaki!

Zapraszamy Was na spotkanie z książką
W szkolnej bibliotece. Czekamy na Was jutro.

Panie Bibliotekarki.

16. Podsumowanie lekcji.
. Udzielenie odpowiedzi na pytanie "Czego dowiedzieliście się podczas wielkiej wyprawy?"

17. Praca domowa
. Zadanie pracy domowej.
Ustalenie odpowiedzi na pytanie: "Jakie są inne sposoby (oprócz książki) zdobywania informacji o świecie?"
. Pożegnanie dzieci i przybyłych gości.

Wstecz