Szkoła Podstawowa nr 5 w Ełku

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH

 

DLA ZAPROSZONYCH MAM

 

I NAUCZYCIELA STAŻYSTY

 

PRZEPROWADZONYCH W KLASIE II " a"

 

 

Temat : " Dziękuję, Ci Mamo ! "

 

 

Czas: 90 min.

 

Data: 24. 05. 2002 r.

 

Prowadzący: Jadwiga Wasilewska

 

 

 

 

Temat bloku: Zbliża się Dzień Matki.

Temat dnia: Dziekuję, Ci Mamo !

Zapis w dzienniku: Dłuższe wypowiedzi uczniów na temat swoich mam ukierunkowane pytaniami nauczyciela i własnymi spostrzeżeniami.

Głośne czytanie wierszy przez nauczyciela pt. : " Mamy mamę", " Dla mamy",

" Mamo'. Wypowiedzi na temat wierszy, określanie ich nastroju. Wyszukiwanie

fragmentów mówiących o tym, za co i jak dziękujemy mamie. Ćwiczenia w intonacyjnym czytaniu wiersza pt.:" Dla mamy". Śpiewanie piosenki " Kochana mamo" połączone z gestykulacją". Utrwalenie budowy listu i samodzielne uzupełnianie jego treści. Grupowe redagowanie i pisanie zdań na temat; " Za co kochamy nasze mamy". Ćwiczenia utrwalające mnożenie i dzielenie w zakresie 100.

Formy aktywności uczniów:

polonistyczno- społeczna, matematyczna, muzyczno- ruchowa.

Cele operacyjne:

Po zakończeniu zajęć uczeń:

- potrafi zapisać datę trzema sposobami;

Metody:

* asymilacji wiedzy: pogadanka, pokaz;

* słowne: rozmowa, praca z tekstem;

* operatywne: gestykulacja, metoda ćwiczeń praktycznych;

* aktywizujące: " niedokończone zdania", elementy Ćwierćlandu.

Formy pracy:

Środki dydaktyczne: karty pracy grupowej, podręcznik " Z Ekoludkiem w szkole", koperty z zadaniami dla grup w odpowiednich kolorach, ilustracje, plansze, kolorowy kwiat z płatkami w danych kolorach, znaczki określające nastrój, prezenty dla mam- namalowane przez dzieci obrazy, nagrody dla uczniów- lizaki, nagranie piosenki pt.: "Twoje święto dziś mamo..."

Przebieg zajęć:

Przed zajęciami uczniowie zostali podzieleni losowo na 5 grup- czerwoną, zieloną, niebieską, żółtą i różową. Każda grupa udekorowała swój stolik w swoim kolorze. Grupa wybiera grupowego.

  1. Dzieci siedzą w kręgu - powitanie mam przez dzieci, które
  2. odwracają się w ich kierunku.

    Zaproszone mamy siedzą przy przygotowanym przez dzieci stole , na którym

    znajduje się dla nich słodki poczęstunek.

  3. Rozwiązanie hasła- tematu zajęć (zał. nr 1).
  4. Uczniowie skreślają co trzecią literę. Odczytanie hasła:

    " Dziękuję, Ci Mamo!"

    Nauczyciel zwraca uwagę na pisownię wyrazów wielką literą.

  5. Uczniowie siadają w swoich grupach.
  6. Zapisanie tematu zajęć w zeszycie.
  7. Indywidualna praca z podręcznikiem - wykonanie ćw.3 str.97.
  8. Zwrócenie uwagi na pisownię świąt.
  9. Uczniowie piszą datę Dnia Matki trzema sposobami- chętne dzieci piszą
  10. na tablicy.
  11. Zapisanie w zeszycie- 26 maja- Dzień Matki.
  12. Wysłuchanie nagrania z kasety magnetofonowej piosenki pt.: " Twoje święto dziś mamo...". Wypowiedzi uczniów na temat piosenki ukierunkowane pytaniami nauczyciela.
  13. Wspólne tworzenie rodziny wyrazu " mama".
  14. Uczniowie wybierają odpowiednie wyrazy . Wyraz podstawowy " mama" napisany jest w czerwonym sercu ( zał. nr 2 )
  15. Praca z podręcznikiem- uzupełnienie ćw.4 str.97.
  16. Krąg- wypowiedzi na temat mam. Nauczycielka zwraca uwagę na odpowiadanie pełnymi zdaniami. Zadaje uczniom pytania, a oni odpowiadają:

13.Dzieci zwrócone w kierunku mam śpiewają piosenkę pt.: "Choć mam rączki małe".

14.Krąg- zabawa "niedokończone zdania" rozwijająca aktywność twórczą

uczniów. Na tablicy są napisane rozpoczęte zdania, każde w jednym z 5 kolorów, dla każdej grupy. Wskazane przez grupowego dziecko kończy ustnie zdanie. Oto przykładowe zdania:

Tylko ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

17. Udzielanie odpowiedzi na pytanie nauczyciela: Jakie uczucia budzą w was te wiersze?. Uczniowie wybierają odpowiedni znaczek spośród trzech wyrażających odpowiednie uczucia ( zał. nr 3).

18. Praca indywidualna- wyszukiwanie w wierszach fragmentów mówiących o tym, za co i jak dziękujemy mamie. Głośne ich odczytywanie przez uczniów.

19. Ćwiczenia w głośnym czytaniu , z intonacją wiersza pt.: "Dla mamy".

20. Zabawa muzyczno- ruchowa .

Dzieci śpiewają piosenkę "Kochana mamo" z gestykulacją.

21.Praca z podręcznikiem- utrwalenie budowy listu- ćw.1 str.96.

Uczniowie samodzielnie uzupełniają treść listu ( najpierw ustnie, a potem pisemnie). Zwrócenie uwagi na pisownię zwrotów grzecznościowych.

22. Odczytanie pracy przez 2-3 osoby.

23. Praca dla grup. Na tablicy jest przypięty kwiat z pięcioma płatkami, każdy w innym kolorze ( 5 kolorów grup). Na środku kwiatka jest napisane polecenie dla grup: " Za co kochamy nasze mamy?"( zał. nr 4).

Grupowi biorą dla swojej grupy płatek, na którym należy napisać odpowiedź na to pytanie. W grupach wszyscy wspólnie redagują zdanie lub zdania, a jedna osoba pisze je starannie na płatku. Po skończonej pracy grupowy przypina płatek z powrotem na tablicy. W ten sposób powstał kwiat dla mam.

24. Odczytanie prac przez wyznaczonych uczniów.

25. Rozdanie mamom prezentów- prac wykonanych przez dzieci.

Dziecko podchodzi do swojej mamy, składa jej życzenia , wręcza prezent.

26. Praca w grupach. Na środku stolika w każdej grupie znajduje się karta pracy Zadaniem wszystkich jest rozwiązanie działań na mnożenie i dzielenie w zakresie 100 i odgadnięcie hasła czyli miejsca ukrycia koperty dla grupy, w której znajduje się niespodzianka ( zał. nr 5,6,7,8,9 ).

27. Po odgadnięciu haseł: biurko, wieszak, drzwi, półka, tablica

grupowi wyznaczają osobę do odszukania koperty.

W kopertach znajdują się losy z nazwą rzeczy, którą wylosowało dziecko jako nagrody za pracę na zajęciach.

28. Uczniowie losują nagrody (przygotowane przez nauczyciela np. długopisy, lizaki ) i podchodzą do nauczyciela z losem, w celu jej odebrania.

29. Podsumowanie zajęć. Wszystkie dzieci zwrócone w kierunku mam mówią głośno: " Dziękuję!"

30. Ocena pracy uczniów na zajęciach.

Nauczyciel pyta dzieci, kto jest zadowolony z dzisiejszej lekcji, a może jest smutny (dzieci podnoszą ręce).

31. Zadanie pracy domowej- czytać pięknie, z intonacją wiersz pt.: "Dla mamy" i przeczytać go mamie.

31. Nauczyciel dziękuje gościom za przybycie.

 

 

Opracowała

Jadwiga Wasilewska

 

Załącznik nr 1

 

 

Skreśl co trzecią literę:

 

DZOIĘSKUTJĘLCIAMAKMOĄ

 

Załącznik nr 2

 

 

mateńka, mleko, matuchna, mamusia, masło,

matuleńka, matusia, dom, mamunia , tata , córka

 

 

Załącznik nr 3

 

 

 

 

Załącznik nr 4

Za

co

kochamy

nasze

mamy

 

Załącznik nr 5

Uporządkujcie wyniki malejąco, odczytajcie hasło. Poszukajcie koperty dla grupy (grupowy wyznaczy osobę).

4 . 9 = ...... Ó

3 : 7 = ...... Ł

5 : 5 = ...... K

7 . 7 = ...... P

42 : 7 = ...... A

 

Załącznik nr 6

Uporządkujcie wyniki malejąco, odczytajcie hasło, poszukajcie koperty dla grupy (grupowy wyznaczy osobę).

9 . 7 = ........ I

64 : 8 = ........ R

5 : 7 = ........ D

7 . 7 = ....... W

7 . 5 = ....... Z

  

Załącznik nr 7

 

Uporządkujcie wyniki rosnąco, odczytajcie hasło, poszukajcie koperty dla grupy (grupowy wyznaczy osobę).

4 . 6 = ...... Z

4 . 8 = ...... A

40 : 4 = ....... E

63 : 8 = ..... I

7 . 9 = ......K

8 . 4 = ......S

 

Załącznik nr 8

Uporządkujcie wyniki malejąco, odczytajcie hasło, poszukajcie koperty dla grupy (grupowy wyznaczy osobę).

 

4 . 8 = ...... B

4 . 6 = ...... U

45 : 9 = ...... O

81 : 9 = ...... R

4 . 5 = ..... I

 

Załącznik nr 9

Uporządkujcie wyniki malejąco, odczytajcie hasło, poszukajcie koperty dla grupy (grupowy wyznaczy osobę).

 

7 . 8 = ........ A

4 . 6 = ........ I

36 : 4 = ....... B

72 : 9 = ....... A

5 . 7 = ....... L

8 . 6 = ....... C

42 . 6 = ....... T